• BIST 100
  1.509,20
  % 1,09
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  596473,451
  % -1,80
 • ETHEREUM/TL
  40338
  % -0,41
 • RIPPLE/TL
  10.63
  % 0,86
 • TETHER/TL
  9.58
  % -0,63
 • LITECOIN/TL
  1851.54
  % -1,37

Senet Borcu Tahsil Edilmezse Alacaklı Kişi Ne Yapmalı?

Senet, alacaklı ile borçlu arasında kurulan bir sözleşme olmaktadır. Senet üzerinde vadenin ne zaman sona ereceği ve ödenmesi gereken miktar yazar. Ayrıca borçlu bu senetleri imzalamak zorundadır. Senetler alacaklıda kalır. Vadesi gelen ve ödenen senetlerin ise alacaklıya iade edilmesi gerekmektedir.

Ancak bazı durumlarda alacaklılar senet borcu tahsil edemezler. Bu durumlarda alacakların başvurabilecekleri bazı yasal yollar bulunmaktadır.

Senet Borcu Ödenmezse Nereye Başvurulmalı?

Senetin vadesi dolduktan sonra ödenmemesi halinde alacaklılar 3 yere başvurabilmektedir. Başvuracakları yerlerin başında avukatları gelmektedir. Alacaklının bir diğer başvurabileceği yer ise bankalar olmaktadır. Son olarak ise alacaklılar senet ile birlikte icra dairelerine başvurabilirler.

Bankaya veya avukata başvurulmasında durumunda; hem alacaklının avukatı hem de banka avukatları alacak için icra takibi başlatılır.

İcra Takibi nasıl Başlatılır?

İcra takibinin başlatılabilmesi için öncelikle alacakların ya da avukatların başvuru yapmaları gerekmektedir. Daha sonrasında senetler doğruluğu ve geçerliliği kontrol edilmektedir. Doğru ve geçerli olan senetler için borçluya ödeme emri icra müdürlükleri tarafından gönderilmektedir.

Ödeme emri gönderildikten sonra alacaklının bu emre itiraz süresi 5 gün olmaktadır. İtiraz davaları ise bulunan illerin icra mahkemelerine yapılması gerekmektedir. Eğer borçlu itiraz davası açmıyorsa o zaman 10 gün içerisinde emri yerine getirmesi gerekmektedir.

Borçlunun hem itiraz davası açmayıp, hem de borcunu geçerli süre içerisinde ödemezse; o zaman 3 gün içerisinde mal beyanında bulunması gerekmektedir.

Senetin Haciz İle Tahsil Edilmesi

Senet borcu ödeme emrine rağmen ödenmezse, o zaman borcun karşılığında haciz işlemi gerçekleşmektedir. Haciz işlemleri borçlunun maaşına ya da mal varlığına yapılmaktadır. Borçlunun maaşına yapılacak haciz işlemi; maaşın dörtte birini geçmemektedir. Mal varlığına uygulanan haciz ise ancak mallar satıldıktan sonra tahsil edilebilmektedir.

Eğer borçlunun mal varlığı veya maaşı yok ise o zaman, aldığı ilk maaşa ya da edindiği ilk mal varlığına haciz işlemi uygulanmaktadır. Diğer bir yandan davadan önceki 2 yıl süresince ve dava zamanında başkasına devredilmiş mallar için mal kaçırma davaları açılabilmektedir. Bu davaların açılamayacağı tek nokta ise bayram, doğum günü, evlilik ve sünnet gibi özel günlerde verilen hediyeler olmaktadır.

Senet borçları ödenmezse ne olur nereye başvurmalı.