• BIST 100
  1.912,66
  % 0,12
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  666873,658
  % -1,73
 • ETHEREUM/TL
  56197
  % -2,64
 • RIPPLE/TL
  10.67
  % -7,18
 • TETHER/TL
  13.83
  % 0,82
 • LITECOIN/TL
  2031.08
  % -7,19

Sırbistan Kripto Para Ticaretini Yasallaştırıyor

Finanssaati.com – Sırbistan, kripto para ticaretini yasallaştırmaya hazırlanıyor. Borsalar, ülkenin dijital para birimi denetçilerinden lisans almak zorundadır.

Sırbistan, bu yılın başlarında hükümet tarafından çıkarılan yeni bir yasa kapsamında dijital para ihracı ve ticaretine izin vermek için harekete geçti.

Yasa, resmi gazetede yayınlanmasının ardından 29 Aralık’ta yürürlüğe girdi ve altı ay sonra dijital para endüstrisi için geçerli olacak.  Milletvekilleri tasarıyı Ekim ayında sundular ve tasarı Kasım ayı sonlarında kabul edildi.

Menkul Kıymetler Komisyonu ve Sırbistan Ulusal Bankası (NBS) tarafından yerel dijital varlık endüstrisinin denetçileri olarak görevlendirilen “Dijital Varlık Yasası”, Dijital para birimi hizmet sağlayıcılarının, hizmetlerini sunmadan önce onay almaları gerekliliğini şart koşuyor.

Dijital para borsalarının, yerel pazarda faaliyet göstermesi için lisans alması gerekecek.

Sırp dijital para şirketleri, komisyon tarafından onaylanan veya hatta herhangi bir onay olmaksızın teknik bir incelemeden geçerek token çıkarabilecekler.

Yasa ayrıca Sırp dijital para birimlerinin ikincil piyasa ticaretine, OTC ticarete ve ticarette akıllı sözleşmelerin kullanımına izin verecek.

Ülkedeki tüm dijital varlık hizmet sağlayıcılarının artık önümüzdeki altı ay içinde denetim organlarına başvurması gerekiyor.

Yasadan önce Sırp pazarı, dijital para birimleri için zorlu pazarlardan biriydi. Ülkenin merkez bankası, 2014 yılında Bitcoin’i yasadışı olarak ilan etti ve sektörün büyümesini önemli ölçüde durdurdu.

Dijital para sektörüne yönelik ani hoşgörü, GSYİH’sının yüzde 6’sından fazlasına katkıda bulunan, gelişen Sırp teknoloji endüstrisine paralel olarak görülebilir.

Bununla birlikte yeni yasa, NBS’nin yetkisi altındaki finans kuruluşlarının dijital para birimleriyle işlem yapmasını kesinlikle yasaklamaktadır.