• BIST 100
  1.509,20
  % 1,09
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  596782,125
  % -1,66
 • ETHEREUM/TL
  40281
  % -0,39
 • RIPPLE/TL
  10.64
  % 0,88
 • TETHER/TL
  9.57
  % -0,68
 • LITECOIN/TL
  1848.03
  % -1,62

Tether Nedir? Tether Nasıl Alınır?

Tether Amerikan dolarına sabitlenmiş stabil bir kripto para birimidir. 1 Tether = 1 ABD Doları şeklinde işlem görür.

Tether ABD Doları değerine sabitlendiğinden dolayı diğer kripto para birimleri volatilitesi yani dalgalanması yok denecek kadar azdır. Bu nedenle rahatça değer saklama aracı olarak kullanılabilmektedir.

Tether, (USDT) ERC-20 protokolüne bağlı blockchain üzerinden işlem görmektedir. Tether Limited Şirketi tarafından 2015 yılında piyasaya sürülmüştür. Kripto para borsasında en çok kullanılan stabil coindir.

Bitcoin Nedir? Bitcoin Nasıl Alınır? Bitcoin Yatırma Çekme

Bitcoin Nedir? Bitcoin nasıl satılır? Bitcoin Yatırma ve Çekme İşlemi nasıl yapılır? Bitcoin Nereden Satın Alınır sorularınızın yanıtlarını en sade halde makalemizde anlatmaya çalışacağız. Bitcoin Nedir? Bitcoin nakit para ile yapabileceğiniz her şeyi yapabilmenize olanak veren, ardında merkezi bir otorite olmayan, kullanıcıların eşit haklara sahip olduğu ve sadece elektronik ortamda faaliyet gösteren dijital para birimidir. Bitcoin kontrolü tamamen sizde olan bir para birimidir. Ödeme yapma ve ödeme alma

İlgili İçerik

Tether (USDT) Nasıl Alınır?

Tether alım ve satım işlemleri BİNANCE üzerinden gerçekleştirilebilir.

 • Öncelikle BİNANCE üzerinden “Yeni Üyelik” butonundan isim-soyisim, telefon ve e-posta adresi kısımlarını doldurarak siteye üye olmanız gerekir.  
 • Üyelik işlemlerinizi gerçekleştirdikten sonra “Yatırma” bölümüne tıklayarak ilk olarak banka hesabınızdan, sonrasında ister banka ister Papara ödeme hesabınız üzerinden TL bakiyesi yükleyebilirsiniz. İsterseniz yatırımlarınıza, varlıklarım bölümünden oluşturduğunuz Tether cüzdanına Tether’lerinizi göndererek de başlayabilirsiniz.  
 • Yatırma bölümünde yer alan işlem açıklaması kodu, dekonta yazılmak üzere not edilmelidir. Adınıza kayıtlı vadesiz TL hesapları üzerinden transferiniz gerçekleştirilmektedir.  
 • Cüzdanınıza TL bakiyesi yükledikten sonra, “Kolay Al-Sat” sayfasına girerek ve “Kolay Al” butonunu seçerek almak istediğiniz Tether miktarını girdikten ve kur fiyatını seçtikten sonra alım emri vererek Tether alabilirsiniz.
 • Tether alım işleminizi gerçekleştirdikten sonra, piyasa koşullarını takip ederek yatırımlarınızı değerlendirebilirsiniz. BİNANCE.COM üzerinden, 7/24 size özel atanan müşteri temsilcisi, günlük ve haftalık analiz desteğiyle hızlıca Tether alım satımı yapabilir, işlemlerinizi güvenle gerçekleştirebilirsiniz.
 •  

Tether (USDT) nasıl saklanır?

Çevrimiçi cüzdanlar için ilk olarak, Tether firmasının bizzat kendisi tarafından sağladığı çevrimiçi Tether cüzdanını kullanabilirsiniz. Omni protokolü üstünden işlemlerinizi yapabilmeniz için Omni Wallet üzerinden işlem gören cüzdanlar kullanılabilir.  Ethereum ağında işlemlerinizi yapabilmek için ERC20 tokenlerini destekleyen Ethereum cüzdanları kullanabilirsiniz. Bunlarla birlikte soğuk cüzdanlar da tercih edilebilir.

Tether Nasıl Ortaya Çıktı?

Tether’ın geçmişi, piyasadaki diğer kripto paralarla kıyaslandığında aslında eskiye dayanıyor. 2014 yılında ilk olarak Realcoin ismiyle ortaya çıkan kripto para, 2015’te yeniden markalanma sürecine girdi. Bu süreçte de şimdiki ismi olan Tether (USDT) ismini aldı. Hong Kong’da kurulan Tether Ltd şirketinin bir ürünüdür.

Tether’in Çıkış Amacı

Tether, aslında kripto para piyasasında dolar ile işlem yapmayı kolaylaştıran bir araç. Fiyatlarında çok hızlı bir şekilde değişkenlik gösteren kripto paralar için Tether de yatırımcı ve trader’ların piyasadaki volatiliteden korunmasını amaçlamıştır.

Tether Nasıl Çalışır?

Güvenilir bir yapıya sahip olmak ve bununla birlikte şifreleme sistemlerinin verilmesine veyahut geri alınmasını engellemek adına Bitcoin Blok zincir ile ara birimlik yapan kaynak kodu açık olan bir protokol olarak bilinen “Omni protokolü” üzerinde üretildiğini görmekteyiz. Ethereum ağında “ERC20” akıllı sözleşme olarak da yaratılmıştır. Tether, Bitcoin Blok Zincir’i ve ERC20 uygulamaların ardından USDT’yi TRC-20 token’ı olarak piyasaya sunmak için “Tron “ile işbirliği yapmaktadır. ERC-20 tabanı ile USDT’nin bütün Tron tabanlı protokoller ve merkeziyetsiz uygulamalar ile işlem yapabileceğini söylüyorlar. Son olarak da EOS Blok Zincir’i üzerinden işlem görmeye başlamıştır.

Tether Madenciliği 

Tether’da madencilik sistemi yoktur. Yani Tether madenciliği yapmak mümkün değil. Tether şirketi bunun yerine her Tether’i 1 dolar olacak şekilde kripto para piyasalarına sürmektedir.

Tether’in Avantajları

 • Tether’ın reel para destekli bir kripto para birimidir.  
 • Tether, 1 Amerikan Doları’na eşit olduğu için dolar ile yapılan transferleri Tether ile yapmak sizi fazladan ödeyeceğiniz para transfer ücretinden kurtaracaktır.  
 • Gündelik işlemlerde ve ticaret yaparken vazgeçilmez bir seçenek halini almıştır.  
 • Tether, Amerikan Doları ile bire bir takas edilebilir.  
 • Tether’de fiyat volatilitesi yok denebilecek kadar düşüktür.  
 • Hong Kong merkezli Tether Limited şirketinin dolaşımdaki USDT miktarı kadar USD tuttuğu düşünülmektedir. Başka bir deyişle şirket güvenilir bir üçüncü taraf görevi görür.  
 • Kripto para borsalarında Dolar cinsinden işlem yapabilme imkânı sunmaktadır.