• BIST 100
  1.467,60
  % 0,84
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  609997,302
  % -0,04
 • ETHEREUM/TL
  39698
  % -0,62
 • RIPPLE/TL
  10.63
  % -0,78
 • TETHER/TL
  9.65
  % 4,15
 • LITECOIN/TL
  1911.29
  % -1,73

Türkiye 2021’de Kendi Kripto Para Birimini Çıkaracak

Türkiye Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal, 25 Aralık’ta parlamentoda yaptığı konuşmada 2021 yılında Türkiye’nin kendi kripto para birimini piyasaya süreceğini açıkladı.

Türkiye Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal, ülkenin daha önce bilinmeyen bir kripto para birimini 2021’in ikinci yarısında pilot olarak kullanmayı planladığını açıkladı. Vali bunu, 25 Aralık’ta parlamento üyelerine hitaben yaptığı konuşmada açıkladı.

Kulislerde konuşulanlar Merkez Bankası Başkanı’nın dijital para üzerine başlatılan bir Ar-Ge projesini 2021 yılına yetiştirmeyi planladığıı dile geitriyor. Proje kavramsal aşamayı çoktan tamamladı, yani banka zaten araştırma, planlama ve spekülasyon noktasını geçmiş durumda.

Bir sonraki adım, 2021’in ikinci yarısında başlayacak pilot test olacak.

Gizli bir CBDC oluşturma


Türkiye’nin kendi kripto parasını piyasaya sürecek olması kulislerde dillendirilen bir konu olsa da, bugüne dek resmi bir ağızdan bu kadar ciddi şekilde dile getirilmemişti. Halihazırda bu tür projelerin kaydını yürüten Uluslararası Ödemeler Bankası’ndan da herhangi bir bilgi akışı geçilmedi. BIS, bu tarz projelerde ilgili ülke projelerini kayıt altında tutuyor.

Bu da gösteriyor ki Türkiye hızla kendi CBDC’sinde sona yaklaşıyor. Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ın açıklamaları da zaten bu yönde.

Türkiye şu anda potansiyel olarak birkaç CBDC projesini geçme ve muhtemelen onlardan önce lansmanını yapma konusunda kararlı. Son yıllarda kripto para piyasasındaki gelişmeler dünyadaki birçok merkez bankasının CBDC projelerine ağırlık vermesine neden oldu.

Dünya’da bu trendi başlatan ilk ülkeler: Bahamalar, İsveç ve Çin.

Türkiye testlere başlamaya oldukça yakın gibi görünse de, yerli kripto para birimiyle ilgili detaylar şu anda büyük ölçüde bilinmiyor.