• BIST 100
  1.463,80
  % 0,58
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  612144,489
  % -1,15
 • ETHEREUM/TL
  39857
  % 1,04
 • RIPPLE/TL
  10.66
  % -0,44
 • TETHER/TL
  9.65
  % 3,39
 • LITECOIN/TL
  1919.09
  % -2,24

Türkiye Dijital Para Birimini Test Edecek, Japonya CBDC’ye Hazırlanıyor, Bitcoin $28.000

Kripto Para Analizi: Türkiye 2021’de Dijital Para Birimi Test Edecek; Japonya CBDC Düzenlemeye Hazırlanıyor; Bitcoin 28.000$’ı test ediyor.


NASDAQ verilerine göre, Bitcoin’in fiyatı 27 Aralık Pazar günü ilk kez 27.000 doları geçti ve sadece birkaç saat sonrasında da 28.000’ı da aştı. Böylece kripto para biriminin piyasa değeri $500.000’ın üzerine çıkmış oldu.Doğu Londra merkezli kripto para birimi şirketi BitcoinPoint tarafından yapılan bir basın açıklamasına göre, Birleşik Krallık’ta bitcoin bu yılın Aralık ayında 16.000’den fazla ATM’de kullanılabilir hale geldi.

Yeni güncellemelerle, bitcoin sahipleri, ülkenin en çok kullanılan makineleri olan Cashzone ATM’lerinde paralarını nakite çevirebilecek.

Güncelleme, genel olarak kripto para birimi satın almak, satmak ve kullanmak için birkaç kullanıcı dostu, güvenli yöntem bulunduğundan, Bitcoin ile ilgili yaygın bir sorunu hafifletmeye yardımcı olacaktır. Şirket, yeni ortaklığın kripto paranın kitlesel olarak benimsenmesi için iyi olacağını tahmin ediyor.

Binance KR, BKRW’nin sınırlı ticaret çiftleri ile düşük kullanım ve hacim nedeniyle faaliyetlerini durduracak. Bu durum kullanıcılar için sınırlı likidite ile sonuçlanacak.

Borsanın kapanmasının ardından Binance KR ekibi stratejisini gözden geçirmeyi planlıyor.

Borsa, ticaret hizmetlerini 10 Ocak 2021’de saat 13: 00’te kapatacak ve beklenen sert kapanma 29 Ocak 2021’de gerçekleşecek.

Japan Times’ın bir raporuna göre, Japonya hem kamu hem de özel sektörde kendi merkez bankası dijital para birimini (CBDC) başlatmayı düşünebilir.

Japonya Merkez Bankası’nda ödeme ve uzlaştırma sistemlerinden sorumlu eski bir üst düzey yetkili olan Hiromi Yamaoka, Çin’in dijital Yuan’ı benimseme yönündeki son adımının diğer ülkelere ilham verdiğini söyledi.

Acilen olmasa da, Japonya Merkez Bankası (BOJ) önümüzdeki baharda bu fikirle ilgili bir fizibilite çalışması başlatacak.

CoinDesk’ten bir rapora göre Türkiye, 2021’in ikinci yarısında kendi CBDC’sini pilot uygulamaya koymayı planlıyor.

Ülkenin merkez bankacılarından Naci Ağbal, 25 Aralık Cuma günü milletvekillerine yaptığı açıklamada aynı şeyi söyledi. Proje daha önce açıklanmadı ve Ağbal, kavramsal aşamanın çoktan tamamlandığını ve gelecek yıl daha fazla pilot eylem için hazır olduğunu söyledi.

Sürpriz duyuru ile Türkiye, CBDC için pilot çalışma yapan İsveç, Çin ve Bahamalar’a katılıyor.

CoinDesk’in raporuna göre; Miami Belediye Başkanı Francis Suarez, şehri hükümet düzeyinde kripto için bir merkez haline getirmek istiyor.

Suarez, Twitter’da kripto tabanlı bir yerel yönetim fikrini düşündüğünü duyurdu ve yeni bir Miami sakini ve kripto Twitter ünlüsü olan Morgan Creek Digital’in kurucusu ve ortağı Anthony Pompliano’dan yardım istemek için etiketledi. Şehrin kripto için yeniliğin “öncüsü” olmasını istediğini söyledi.

Suarez ayrıca, Kaliforniya’nın düzenlemelerinden memnun olmayan Silikon Vadisi teknoloji uzmanlarının kendi şehrine taşınması için baskı yapıyor.