• BIST 100
  1.509,20
  % 1,09
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  595270,310
  % -1,93
 • ETHEREUM/TL
  40262
  % -0,01
 • RIPPLE/TL
  10.62
  % 1,33
 • TETHER/TL
  9.58
  % -0,63
 • LITECOIN/TL
  1843.47
  % -1,69

Yeni Dünya’nın En Zenginleri: Bitcoin Milyarderleri

Bitcoin’in ilk benimseyenlerinin çoğu artık dünyanın en zengin insanları arasında. Ancak Satoshi Nakamoto’nun serveti hepsini gölgede bırakabilir.

Bitcoin, 2009’da kripto para birimi devrimini başlattığından beri, kripto alanı dramatik bir şekilde büyüdü; Bitcoin tek başına 199 milyar doların üzerinde bir piyasa değerine ulaşırken, yirmiden fazla diğer dijital varlık 1 milyar doların üzerinde bir piyasa değerine ulaştı.

j+5uw23tmbj+gaaaabjru5erkjggg==

Bu şaşırtıcı büyümenin bir sonucu olarak, erken benimseyenler milyarderler haline geldi ve dünyanın en zengin bireylerinin saflarına katıldı.

Bununla birlikte, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin oynaklığı nedeniyle, kripto varlıklarında tutulan herhangi bir servet çılgınca dalgalanabilir ve herhangi bir zamanda tam olarak kimin milyarder olduğunu tespit etmeyi zorlaştırır.

Yıllardır süren ayı piyasası, Bitcoin’in ultra zengin saflarını alt üst etti; Yılın başından bu yana kripto pazarında yaşanan güçlü büyümeye rağmen, bugün Forbes’in 2018 Kripto Para Biriminin En Zenginleri listesinde halihazırda dolar milyarderi olduğu bilinen isimlerin yarısı var. Ayrıca muhtemelen bir avuç isimsiz Bitcoin milyarderi de var.

BitInfoCharts’a göre, Kasım 2020 itibarıyla, ikisi Binance ve Huobi kripto borsalarına ait soğuk cüzdanlar olmak üzere, bir milyar dolardan fazla kripto para tutan yedi ayrı Bitcoin adresi var.

Elbette, Winklevoss ikizlerinin yaptığı gibi, bilgili Bitcoin milyarderlerinin varlıklarını birden fazla adrese bölmüş olmaları muhtemeldir. Elbette, Bitcoin’in bir portföyün performansını artırdığına dair son raporlarda, Bitcoin’den zengin olanların ötesinde, Bitcoin’e sahip olan başka milyarderler olması da muhtemeldir ancak bu yazımızda özellikle kripto para biriminden servet kazananlara bakıyoruz.

Bilinen kripto para birimi milyarderleri sadece spekülasyon yapmadılar; aynı zamanda büyük kripto şirketleri veya değişim platformları kurarak kripto iş alanında da aktifler.

5. Tyler ve Cameron Winklevoss

winklevoss twins
winklevoss twins

Kripto borsası Gemini’nin kurucuları olan Winklevoss ikizlerinin Kasım 2020 itibarıyla Bitcoin milyarderler listesine geri döndüğü bildiriliyor.

2020 boyunca Bitcoin fiyatı iki kattan fazla artarak 15.000 $ ‘ın üzerine çıktığında, ikizlerin serveti $1.45 m değerine çıktı.

4. Brian Armstrong

Bloomberg Milyarderler Endeksi’ne göre her biri yaklaşık 1 milyar dolara sahip İkizler, servetleri hakkında yorum yapmayı reddediyorlar.

brian armstrong
brain armstrong

37 yaşındaki Brian Armstrong şu anda bilinen en genç kripto para birimi milyarderi. San Francisco merkezli kripto para birimi borsası Coinbase’i kurduktan sonra ilk kez 2012’de kripto para dünyasına girdi.

Borsa şu anda 10 milyar dolara yakın değerde ve bu da onu bugüne kadarki en başarılı kripto şirketlerinden biri yapıyor.

Armstrong şu anda Forbes Milyarderler 2020 listesinde. Tahmini kripto para serveti 1 milyar dolar.

3. Changpeng Zhao

changpeng zhao
changpeng zhao

Şu anda dünyanın en popüler kripto para spot ticaret platformu olan Binance’in kurucusu ve CEO’su olan Changpeng Zhao, takasın başladığı 2017 yılından bu yana etkileyici bir servet biriktirmeyi başardı.

Zhao şu anda tahmini 1,2 milyar dolar değerinde bir servetin üzerinde oturuyor ve çoğunluğu muhtemelen Bitcoin, Ethereum ve yerel Binance yardımcı parası Binance Coin (BNB) gibi kripto para birimlerinden oluşuyor.

2. Chris Larsen

chris lyna ripple
chris larsen

En zengin ikinci kripto öncüsü. Sınır ötesi işlemler için XRP kullanan blok zinciri tabanlı bir havale ve ödeme uzlaştırma sistemi olan Ripple’ın ortak kurucusu olarak tanınan bir işletme yöneticisi olan Chris Larsen, Ripple’ı yaratmadan önce birkaç milyon dolarlık başka şirketin de kurucu ortağı oldu. ancak bunlar mevcut 2,6 milyar dolarlık servetinin yalnızca küçük bir kısmına katkıda bulundu.

1. Micree Zhan

jihan wu forces out bitmain co founder micree zhan
micree zhan

Bu listedeki tartışmasız en az bilinen isim olmasına rağmen, Micree Zhan, Kasım 2020 itibarıyla 3,2 milyar dolarlık net bir servete sahip olan en zengin kripto para milyarderi.

Zhan, bir elektronik mühendisi ve Bitcoin madenciliği donanım üreticisi Bitmain’in kurucu ortağı.

Şirket son zamanlarda Zhan ile kurucu ortağı Jihan Wu arasındaki bir anlaşmazlığa konu oldu ve Zhan, geçen Ekim ayında devredildikten sonra şirketin kontrolünü zorla ele geçirmek için bir silahlı muhafız ekibini işe aldı.

Mansiyon Ödülü:

satoshi nakamoto
satoshi nakatmoto

Satoshi Nakamoto Bitcoin’in anonim kurucusu ve aynı zamanda en büyük sahiplerinden biri. RSK laboratuvarlarının kurucu ortağı Sergio Demian Lerner tarafından yapılan 2013 analizine göre, Satoshi Nakamoto 1,1 milyon Bitcoin’e sahip.

Yaklaşık 29.000 dolarlık güncel Bitcoin fiyatıyla hesaplarsak, bu Satoshi’yi 31.9 milyar dolarlık bir servetin sahibi yapar. Bu listedeki diğer herkesin toplamından çok daha fazla ve şimdiye kadar Satoshi tek bir kuruş bile işlem gerçekleştirmedi. Bu durum bazılarının kendisinin zamansız bir sonla karşılaşmış olabileceği yönünde spekülasyon yapmasına neden oldu.

Satoshi bir kişi ya da bir grubu temsil ediyorsa bile, 31.9 milyaarlık servetine hiç dokunmamış olmasının asıl nedeni merak uyandırıyor.